To nowoczesny dom wyposażony w czujniki, kamery, automatykę i centralę sterującą. Stworzy…

szereg zabezpieczeń antywłamaniowych, ochroni przed pożarem, a także zapewni racjonalne sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem pomieszczeń.
Jeszcze kilka lat temu inteligentne domy kojarzyły się z gadżetami, na które pozwolić mogli sobie jedynie najbogatsi. Dziś masowo wchodzą do domów i świadomości Polaków. Koszt poniesiony na urządzenia inteligentnego systemu szybko się zwraca, dzięki niższym rachunkom za prąd i ogrzewanie

Budynek inteligentny ma przejąć część twoich domowych obowiązków. Musi czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców, sterować oknami i bramami, regulować temperaturę oraz ilość świeżego powietrza. Możliwości jest zresztą znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, w jakie urządzenia wyposażysz budynek. Podstawą będzie zawsze instalacja elektryczna, którą wzbogaca się o dodatkowe elementy m.in.: czujniki, kamery, napędy, oświetlenie. Ważne, aby wszystko to było dobrze przemyślane oraz zaplanowane pod kątem twoich potrzeb i oczekiwań. Gdy już będziesz miał dom inteligentny musisz tylko zaprogramować poszczególne urządzenia, aby móc wreszcie sterować nimi za pomocą smartwatch’a, smartfona czy tabletu.
Sieć czujników
Znamy je głównie dzięki temu, że stanowią podstawę każdego systemu alarmowego. Czujki ruchu, czujki otwarcia, kamery mają wyłapać obecność złodzieja i dać impuls do uruchomienia procedury alarmowej. Mogą też śledzić poczynania domowników. Czujki ruchu będą zatem włączały światło, gdy wejdziesz do danego pomieszczenia i wyłączały natychmiast po jego opuszczeniu. Czujniki temperatury zareagują, kiedy się ochłodzi i sprawią, że kocioł zacznie bardziej grzać. Jeśli zbytnio się ociepli, wówczas zasłonią się żaluzje i włączy klimatyzacja. Czujniki nasłonecznienia automatycznie uruchomią oświetlenie na posesji, gdy tylko zajdzie słońce. Czujniki deszczu z kolei zareagują, jeśli zacznie padać, dzięki czemu okna dachowe zamkną się automatycznie i nie dojdzie do zalania poddasza.
Centrala
Czujniki nic by same nie zdziałały, gdyby nie centrala. To do niej trafiają wszelkie sygnały płynące z systemu. Centrala zarządza również siłownikami poruszającymi okna, bramy lub osłony okienne; włącznikami uruchamiającymi urządzenia elektryczne i elektroniczne; regulatorami – zwiększającymi lub zmniejszającymi temperaturę oraz oświetleniem. Centrala obsługuje również „scenariusze”, które zaprogramowałeś. Produkt ma zazwyczaj postać niewielkiego pudełka, gabarytami zbliżonego do dekodera TV.

Centralka sterująca systemem bezpieczeństwa
Sterowanie z dowolnego miejsca

Systemy sterowania nie miałyby żadnego sensu, gdyby każdy= ze sprzętów trzeba było obsługiwać osobno. Do ich sterowania nie musimy kupować osobnych paneli, wystarczy nam smartfon, tablet lub komputer. Dzięki zainstalowanej aplikacji, masz możliwość zarządzania domem z dowolnego miejsca na świecie.

Zaletą systemu jest możliwość stworzenia własnego scenariusza, co dajcie ci znaczne uproszczenie, dzięki któremu nie musisz za każdym razem wszystkiego po kolei ustawiać. Program „Wakacje” będzie symulował twoją obecność, podczas gdy ty będziesz odpoczywać poza domem, a program „Praca” wyłączy ogrzewanie i oświetlenie dokładnie na taki czas, jaki spędzasz w dni powszednie w swojej pracy. Oczywiście możesz także wymyślić jakiś wyjątkowy, własny program.

Tekst: Radosław Murat
Autor: SOMFY