Krótszy czas podróży, wyższy poziom bezpieczeństwa, osiem komfortowych stacji i przystanków z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych oraz sprawniejszy przewóz towarów – tak, w największym skrócie, wyglądać mają efekty rozpoczętej już przebudowy linii kolejowej ze Szczecina do Poznania.

PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniają tory na odcinku Słonice – Szczecin Dąbie, a także Poznań – Wronki. Wykonywana kosztem ok. 140 mln zł inwestycja skróci czas podróży najszybszymi pociągami o około 20 minut. Zwiększy się także bezpieczeństwo i przepustowość linii, wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne, poprawi się oferta dla podróżnych oraz sprawniej będą przewożone towary. Skorzystać na tym mogą między innymi porty w Szczecinie i Świnoujściu.

Roboty na odcinku Szczecin Dąbie – Słonice obejmują na dwutorowym 56 km odcinku ponad 100 km torów. W trakcie tych prac wymieniane są szyny, podkłady i tłuczeń. Dotychczas wbudowano już przeszło 75 km nowych szyn na ponad 37 km torów. Wymieniono prawie 63 tys. podkładów oraz 45 tys. ton tłucznia. Ten zakres prac zakończy się do czerwca 2018 r. Linia będzie wówczas przystosowana do przejazdu pociągów z prędkością do 160 km/h.

Ponadto w Stargardzie wybudowane zostanie Lokalne Centrum Sterowania. Wykonawca zajmie się też wymianą torów, sieci trakcyjnej i układów zasilania na stacjach i przystankach. Zmodernizowane będzie 12 wiaduktów kolejowych. 47 nowych obiektów, zgodnie z wymogami ochrony środowiska, zapewni przejścia dla zwierząt.

blop