*Najdłuższy statek jaki kiedykolwiek dotarł do Świnoujścia 

Z Kataru do Polski płynie statek, który dostarczy gaz do terminala LNG w Świnoujściu. Będzie to pierwsza, historyczna dostawa surowca do Polski. 120 mln. m sześć gazu posłuży do schłodzenia i rozruchu terminala LNG.

Statek dostarczy ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześć gazu ziemnego.
Obiekt w Świnoujściu to kluczowy element systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym i fizycznym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, wzmacnia fundament naszej niezależności gazowej. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Nowy rząd PiS-u zapowiada rozbudowę gazoportu.
Wg Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższych trzech miesiącach.
Minister zaznaczył także ,że – „ Polska, która znajduje się w tak ogromnym uzależnieniu, jeśli chodzi o dostawców, groźba wybudowania Nord Stream 2 i z drugiej strony zgoda na to naszego sąsiada z zachodniej granicy, jednoznacznie wskazuje na kierunek, który musimy podjąć. Czyli całkowite uniezależnienie się od dostaw ze Wschodu, poprzez możliwe sposoby, a takimi sposobami jest przede wszystkim budowa gazoportów, które mają szczególny status w UE i ze wszech miar są wspierane”  

Aktualnie trwa opracowywanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu o połowę – do 7,5 mld m3 co będzie wymagało budowy trzeciego zbiornika

Źródło: mat. pras.

Galeria Fot. Jacek Lewandowski