* Warta blisko pół miliarda inwestycja już gotowa

* Otwarcie linii produkcyjnej w fabryce Bridgestone w Stargardzie Szczecińskim

Japoński koncern Bridgestone zwiększa produkcję i zatrudnienie. Zakończyła się warta blisko pół miliarda złotych inwestycja w nową linię produkcji opon do samochodów ciężarowych i autobusów w Stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. W oficjalnym uruchomieniu nowych mocy produkcyjnych wziął udział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Blisko 170 nowych miejsc pracy i zwiększenie produkcji z 2400 do 3600 opon dziennie, to efekty inwestycji Japońskiego koncernu Bridgestone, który rozbudował swoją fabrykę zlokalizowaną w Stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Wybudowana pod Stargardem Szczecińskim nowa linia produkcyjna należy do najnowocześniejszych w całym koncernie i umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji dużych opon, a także jest korzystna z punktu widzenia środowiska naturalnego, ponieważ pozwala na oszczędność paliwa.

– Bridgestone, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów na Pomorzu Zachodnim, to wizytówka przekonująca do oferty inwestycyjnej naszego regionu. Nowe moce produkcyjne świadczą, że Stargardzka fabryka koncernu świetnie się rozwija i to pomimo, że w ostatnich latach biznes nie mógł mówić o hossie. Szczególnie cieszy rozbudowa działu badawczego, to szansa na zatrzymanie w regionie najzdolniejszych młodych inżynierów – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wartość inwestycji to blisko 460 mln zł, z czego 130,1 mln zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Gospodarki z uwagi na duże znaczenie inwestycji dla gospodarki. W związku z nową inwestycją, w ostatnim kwartale tego roku, firma zintensyfikowała rekrutację nowych pracowników – m.in. do działu R&D czyli działu badań i rozwoju.

– Polska jest jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych w Środkowo-Wschodniej Europie. Po pierwsze, ma bardzo dogodną lokalizację – bliskie sąsiedztwo z Niemcami, czyli największym rynkiem zbytu. Dodatkowo Polska stworzyła bardzo przyjazne otoczenie dla naszych interesów – powiedział kierownik fabryki Bridgestone w Stargardzie Szczecińskim Gert Jansen.

Warte podkreślenia jest, że japoński inwestor współpracuje z lokalnym szkolnictwem zawodowym. Bridgestone pod Stargardem Szczecińskim zatrudnia 835 pracowników. Wybudowana w 2009 r. fabryka jest jednym z 4 zakładów produkcyjnych firmy w Polsce. Łączna wartość inwestycji japońskiego koncernu w Polsce wyniosła ponad 2 mld zł co czyni go jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

Źródlo: www.coi.wzp.pl