Mająca powstać w Policach instalacja do produkcji propylenu znajdzie się w granicach Pomorskiej

Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Dzięki temu powołana do realizacji inwestycji spółka celowa PDH Polska, której właścicielami są Grupa Azoty Police i Grupa Azoty, może uzyskać do 428 mln zł pomocy publicznej.

PDH Polska będzie działać w podstrefie polickiej PSSE, która objęła ok. 50 ha przeznaczonych pod inwestycje przemysłowe. W dokumencie wydanym przez PSSE ustalono, że pomoc publiczna przyjmie formę zwolnień podatkowych, inwestor został też zobowiązany do zatrudnienia do jesieni 2021 r., co najmniej 65 nowych pracowników.

Przedsięwzięcie związane z budową instalacji do produkcji propylenu w Policach to flagowa inwestycja Grupy Azoty, jeden z kluczowych elementów rządowego Planu Odpowiedzialnego Rozwoju i jedna z największych inwestycji w polskim przemyśle. Obecnie prowadzone jest rozszerzone o możliwość produkcji polipropylenu studium wykonalności inwestycji – oba produkty propylen i polipropylen są obecnie importowane do Polski. Po ukończeniu inwestycji, roczna produkcja propylenu ma wynieść ok. 400 tys. ton. Pierwsza tona ma zostać wyprodukowana w drugiej połowie 2019 r. Inwestycja warta jest co najmniej 1,7 mld zł.

W szczytowym momencie realizacji inwestycji, na placu budowy ma pracować nawet do 2 tys. osób, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie może w niej znaleźć ok. 200 osób.

blop
foto: police, źródło: materały prasowe ZCh Police