* Inicjatywa Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej

Problem braku rąk do pracy zdominował dyskusję przy okrągłym stole, do którego we wtorkowe popołudnie zasiedli inwestorzy skandynawscy działający na Pomorzu Zachodnim. Do wymiany doświadczeń w szczecińskiej Starej Rzeźni zaproszono również Gminę Goleniów.

Gospodarzami spotkania samorządowców z inwestorami byli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza objęła inicjatywę swoim patronatem. Zaproszenie do debaty przyjęli przedstawiciele kilkunastu firm z kapitałem skandynawskim, w tym czterech z naszej gminy: HG Poland, LM Wind Power Blades, Prime Cargo i Stylepit.

Najgoręcej dyskutowano nad rynkiem pracy i edukacją. Jedynym goleniowskim inwestorem, który nie zgłaszał problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników, był duński Stylepit – dystrybutor odzieży działający w “najładniejszym obiekcie przy ulicy Prostej”. Przedsiębiorcy odczarowali mit dotyczący wynagrodzeń. W ich opinii w zachodniopomorskich parkach przemysłowych wynagrodzenia dla niewykwalifikowanych pracowników produkcyjnych zaczynają się od dwóch tysięcy złotych netto i rosną szybko wraz z nabywaniem kwalifikacji. Nieprawdą jest więc dość powszechny pogląd, że nowym pracownikom proponuje się płacę na poziomie płacy minimalnej. Mowa była również o zatrudnianiu obcokrajowców, w szczególności Ukraińców, co staje się standardem w Goleniowskim Parku Przemysłowym.
Pozostałe obszary dyskusji obejmowały infrastrukturę, środki unijne dostępne dla inwestorów, procedury administracyjne oraz promocję gospodarczą regionu. Oryginalne pomysły na przyciągnięcie inwestorów i turystów zgłosili Duńczycy: czyste ulice i ciekawe wydarzenia kulturalne. Gotową odpowiedź na drugi z postulatów ma nasza gmina. Szczegóły Goleniów Rock City 2016 już w styczniu.

www.goleniow.pl