Jacek Sych mgr inż. elektryk .Menedżer, praktyk. Zajmuje się doradztwem i realizacją projektów  w zakresie efektywności energetycznej oraz systemów odnawialnych źródeł energii. Kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w branży telekomunikacyjnej i elektroenergetycznej. Prezes Zarządu E3GEN Sp. z o.o. Szczecin 

Efektywne wykorzystanie energii, ma na celu zmniejszenia ilości energii potrzebnej do dostarczania produktów i usług – to termin, który w ostatnich latach zajmuje istotne miejsce we wszelkiego rodzaju przekazach.

Mocne powiązanie z efektami ekologicznymi, w prosty sposób przeniosło wachlarz zagadnień związanych z efektownością energetyczną do obszaru polityki globalnej, korporacji, polityki krajowej, obszarów gospodarki i gałęzi przemysłu a w końcu bezpieczeństwa narodowego.

Pamiętając o aspektach ekologicznych związanych z ograniczeniem emisji, zapominając na chwilę o tej małej i wielkiej polityce, warto na efektywność energetyczną spojrzeć jak na klucz do uruchomienia pieniędzy, które de facto są w naszym zasięgu – uciekających z naszej kieszeni. Codziennie poszukując rozwiązań, które mogą nam zmniejszyć koszty, dać przewagę konkurencyjną, aby nasze produkty i usługi były kupowane, a jednocześnie były mniej wrażliwe na ceny energii i jej nośników – powinniśmy poszukać rozwiązań  min. w zakresie efektywności energetycznej.

Niekiedy, aby sięgnąć po „marnotrawione”- w pewnym sensie pieniądze, wystarczą proste dostępne  i sprawdzone na rynku rozwiązania. Prawie w każdym przypadku jest potrzeba optymalizacja  techniczna i kosztowa, która sprowadza się do odpowiedzi na pytanie – czy warto?

W tym miejscu warto powrócić do definicji efektywności energetycznej:

– stosunek uzyskanych wyników: usług, towarów lub energii do wkładu energii;

wszelkiego rodzaju rozwiązania o charakterze: technicznym; technologicznym; organizacyjnym; zmiany zachowań i ekonomicznym, zwiększające efektywność końcowego zużycia energii, które implikują obniżenie zużycia energii pobieranej dla potrzeb realizacji produkcji, usługi lub innych procesów, jak i energii pierwotnej

energia pierwotna: energia zawarta w pierwotnych nośnikach energii pozyskiwanych bezpośrednio z zasobów naturalnych odnawialnych i nieodnawialnych.

Szczególnie ta druga definicja charakteryzuje spektrum możliwości, dla poszukiwań efektywnych energetycznie rozwiązań. Należy również zauważyć, że jest miejsce w projektach poprawy efektywności energetycznej dla rozwiązań:

  • w opcji zerowej, wymagających wprowadzenia dobrych praktyk, zmian procedur, organizacji lub zarządzania organizacją,
  • niskonakładowych, niekiedy wydawałoby się banalnych, które przy niskich kosztach mają szansę przynieść znakomite efekty w krótkim czasie;
  • złożonych i wymagających znacznych nakładów kapitałowych, jednak o dużej skuteczności w zakresie poprawy efektywności.

 

Hm! Jakże obywatelska jest ta efektywność energetyczna.