Pod takim tytułem red. P.Palica zamieścił materiał na portalu GG, do którego odniósł się p. Lesław Pawłowski przewodniczący rady osiedla Helenów. Wymianę uwag przytaczamy w całości, którą można…

śledzić na portalu GG.

Tekst na portalu GG
Próba sił na Helenowie –

Na osiedlu Helenów delikatnie się zagotowało. Poszło o… plenerową siłownię, której wybudowanie zapowiedziały władze gminy.
Na ostatniej przedwakacyjnej sesji Rady Miejskiej publicznie zapowiedziano, że siłownia wybudowana zostanie na starym placu zabaw pomiędzy SP 3 a boiskiem sportowym. Decyzja ta, co na osiedlu nie jest żadną tajemnicą, nie spodobała się przynajmniej kilkorgu członkom Rady Osiedla. Ci chcą, by siłownia stanęła przy klubie „Stara Hydrofornia” (na zdjęciu), w miniony poniedziałek kilka osób wybrało się więc na rozmowę do burmistrza Roberta Krupowicza, a w środę rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie.
Trudno mieć oczywiście uwagi do takich działań, gdyby nie jeden szkopuł. Przynajmniej kilkoro mieszkańców osiedla, wyraźnie takim obrotem spraw rozeźlonych, powiedziało nam, że osoby zbierające podpisy subtelnym niedopowiedzeniem wprowadziły ich w błąd. Okazuje się otóż, że nie informowano ich o tym, że kwestią sporną jest tylko wybór miejsca pod siłownię, a nie to – jak sugerowano – czy w ogóle ma powstać. Ustne relacje potwierdzają zresztą bynajmniej nieanonimowe wpisy na Facebooku. Dodajmy, że wśród ludzi, którzy już złożyli podpisy są tacy, którzy chcą je wycofać.

Odpowiedź L. Pawłowskiego
Klasyczny „ogór” red. Palicy

Żadna próba sił, żadne zawrzało, nawet delikatnie. Sezon ogórkowy wyraźnie działa na Pana twórczo. Pisze Pan, że od dwóch tygodni, GG wieszczy konflikt na osiedlu, a tymczasem o planowanym miejscu lokalizacji siłowni plenerowej, mówiłem po raz pierwszy w zeszłym roku i była to Stara Hydrofornia. W naszym planie nie uwzględnialiśmy jednak siłowni, którą w całości może nam sfinansować Burmistrz. O takiej możliwości, radny A. Panek nas nie poinformował, mimo, że o tym wiedział. O zapowiedzi złożonej na sesji rady miejskiej rada osiedla nie wiedziała. Do burmistrza Krupowicza nie „wybrało się kilka osób” tylko byłem osobiście, w towarzystwie członków Zarządu osiedla. Rozmowa dotyczyła: relacji rada osiedla a radny z okręgu nr 1, ważnych spraw dot. osiedla, które powinny być uzgadniane z radą osiedla, a nie są, a także przedstawiliśmy propozycję racjonalnego ulokowania siłowni..
Gdyby Pan zadał sobie trochę trudu, i zamiast studiowania wpisów na Fb, zbadał jak wyglądałoby zabezpieczenie i nadzór, ulokowanej na starym placu zabaw, siłowni, wiedziałby Pan- o czym wiedzą doskonale ludzie na osiedlu- że na dziś, miejsce na Starej Hydroforni jest najlepsze.
Gdyby chociaż raz, jako mieszkaniec osiedla, przyszedłby Pan na posiedzenie rady, wiedziałby Pan, że rada nie tylko „ponoć ma rozwiązywać” problemy osiedla, ale je będzie rzeczywiście rozwiązywać, nawet wtedy, gdy radny Artur Panek postawi „barykadę” i stanie po jej drugiej stronie, a Pan będzie pisał teksty, które dzielą a nie łączą.
Zupełnie inaczej postawił sprawę Burmistrz, który po wysłuchaniu naszych argumentów, zostawił decyzję radzie osiedla
Dzisiaj osobiście zawiozłem do Urzędu 359 podpisów pod poparciem lokalizacji siłowni na SH.
Natomiast wszystkim tym mieszkańcom, którzy z tej lokalizacji, nie są zadowoleni, chcę przypomnieć o mojej deklaracji, docelowego urządzenia dwóch kolejnych placów rekreacyjnych– przy kościele i na starym placu zabaw. Szkoda, że takie „drobiazgi” Panu umykają.
Przewodniczący Rady osiedla Helenów
Lesław Pawłowski

Odpowiedź P. Palicy

Dziękuję za komentarz Panie Lesławie, szczególnie, że w żaden sposób nie neguje on tego, co zostało napisane. Idzie przecież o to, że ludzie czują się oszukani tym, w jaki sposób wyjaśniano im cel petycji i to jest sednem publikacji, a nie to, gdzie siłownia ostatecznie stanie. To nie był pojedynczy głos i przypadkiem znaleziony wpis na Facebooku. I proszę nie stwierdzać ex cathedra co “wiedzą doskonale ludzie na osiedlu”. Wystarczyło ich w jasny sposób spytać, dając do wyboru dwie lokalizacje, ogłaszając wcześniej, że podpisy będą zbierane i dając możliwość zagłosowania wszystkim zainteresowanym, a nie tylko tym, do których dotarło się z listami. Inna sprawa jeszcze, że pod petycją znalazły się podpisy mieszkańców m.in. Maszewa, kilku okolicznych wsi i centrum Goleniowa. A co ze wspomnianymi we wcześniejszym komentarzu mieszkańcami ul. Paproci czy Rumiankowej? Ich zapytano o zdanie?

A propos “klasycznych ogórów” i spotkania u burmistrza, niezwykle miło słyszeć, że jednym z argumentów w rozmowie było to, że Panek załatwił Palicy drogę. No naprawdę, to jest coś, co łączy a nie dzieli i rozwiązuje problemy.

Odpowiedź L. Pawłowskiego

Panie Pawle.
Mój tekst nie jest komentarzem, tylko informacją wpisaną w miejscu na komentarz, po to aby ludzie nie byli wprowadzani w błąd, pańskim tekstem.
Temat „drogi” nie był przeze mnie wypowiedziany ani w tekście ani na posiedzeniu rady ani w ogóle, więc byłoby miło, aby Pan zdecydował się, czy Pan sprawozdaje wydarzenia z osiedla , czy Pan redaguje opinie czyjeś ?
Pana zarzut o użyciu przeze mnie stwierdzeń „ex cathedra” jest chybiony, ponieważ odniosłem się tylko do sformułowań użytych przez Pana. Wygląda więc na to, że nie czyta Pan swoich tekstów albo ich nie zna, co potwierdzałoby, że Pan jednak nie sprawozdaje.
Lesław Pawłowski

Odpowiedź P. Palicy

Nie interesuje mnie, kto słowa mnie dotyczące wypowiedział i nie twierdzę, że to Pan. Wiem jednak, że padły one na poniedziałkowym spotkaniu przedstawicieli Rady Osiedla z burmistrzem, co zresztą potwierdziła jedna z obecnych na nim pań. No chyba, że kłamała?

Odpowiedź L. Pawłowskiego

Panie Pawle Widzę ,że wyciąga Pan, kolejne zakamuflowane sedno. A więc to o Pana sprawę od początku Panu chodziło, a nie o sprawy osiedla.
Panie Pawle. Nie było na spotkaniu, żadnej Pana sprawy, nie padło też Pana nazwisko. Proszę, aby Pan w następnych „relacjach” dobrze zapoznał się z tematem, zebrał rzetelnie materiał, a ja ze swojej strony zapraszam Pana, aby mógł Pan poznać także moje stanowisko. Będzie rzetelniej i co najważniejsze prawdziwie.
I tyle w „temacie” .
Lesław Pawłowski

wpis – „miszcz”

Chyba czas na zmiany w Radzie Osiedla. Moze przydalaby sie kandencyjnosc przewodniczacego? Bo tak troszke mi to brzmi ze niektore osoby sa juz za dlugo w pewnych miejscach.

wpis – Michał Wentruba

szanowny(a) miszcz … jest po wyborach 🙂 i rada osiedla została w trybie wyborczym zmieniona. Następnie wybrała na zebraniu publicznym, powszechnym, w głosowaniu jawnym tego a nie innego przewodniczącego. Tyle w temacie zmian :-).
PS. Jeżeli jesteś mieszkańcem(ką), jak niżej podpisany i jak szanowny(a) pp, oś. Helenów, to zapraszam na spotkania Rady Osiedla w każdą pierwszą środę miesiąca do Starej Hydroforni o 19.00. Brakuje tam ludzi do wszelakich działań. Każdy ze swoimi pomysłami uwagami jest mile widziany. Każdy kto umie pracować w zespole, uszanować pewne procedury jak i specyfikę sposobu działania “wolontariatu” radnych osiedlowych. Oczywiście trzeba też mieć dystans do samego siebie :-). No i nie traktować rady jako trampoliny do kariery “medialno-polytycznej”.
Współpracując – a dobrym miejscem do tego jest rada osiedla – możemy zmieniać kształt (obecnie typowo sypialniany) osiedla. Zabiegać o jego zrównoważony rozwój w strukturach miasta Goleniowa. Próbować budować wspólnotę osiedlową. Jako element szerszej wspólnoty miejskiej itd.
Michał Wentruba

[eż]